Červenec 2007

SBOHEM! Dnes zemřou další

29. července 2007 v 21:12 | Jarda, dobrozlák |  bezpečnost na silnicích
SBOHEM, DNES ZEMŘOU DALŠÍ TŘI Z NÁS!
Zákeřná epidemie? Sériový vrah? Teroristé? NE! Nic z toho nás neohrožuje na životě tolik, jako my sami. Myšleno zběsilí vrahové - řidiči mezi námi.
Podle statistik i dnes přijdou o život na některé ze silnic České republiky, tři z nás. Jen za první tři týdny prázdnin zemřelo 90 lidí!!!
Tragická bilance na českých silnicích pokračovala i uplynulý víkend. Do nedělního odpoledne zemřelo na silnicích osm lidí. Pět v sobotu, tři, včetně malého dítěte, v neděli. Minulý víkend si vyžádal ještě o čtyři životy více.
Silniční zákon po své loňské "modernizaci" naprosto selhal. Strašák v podobě odebírání řidičského průkazu i za pár drobných přestupků či pochybení již nestraší. Lidé se chovají jako nesmrtelní. Nesmyslná agresivita se projevuje tím nejhorším způsobem. Lidé se po usednutí za volant mnohdy přemění v prapodivné nestvůry, myslící jen na své ego. I když v některých případech spíš nemyslící vůbec. Slušnost, kolegialita, ochota, či snad dodržování zákona vzbuzuje v některých jedincích spíše úsměv, pohrdání. Jak uvádí autor muzikálu Tajemství Dan Landa v jedné písni." ..vlkodlaky v autech přece vidíš každej den..!" Čím to je, že se po usednutí do svých plechových miláčků mnozí z nás promění v tyto vlkodlaky nepřemýšlející nad důsledky svého chování?? Je to snad "prokletí, které trvá staletí?" Je z toho cesta ven?
Silniční zákon zřejmě nebude tím správným východiskem, ať se bude měnit jakkoliv. Je to v lidech! V nás!
Provoz na cestách za posledních několik let mnohonásobně narostl a tím by se měla přizpůsobit i výchova již od prvních krůčků člověka. Nelze se výchově řidiče věnovat pouze několik týdnů v autoškole. Ať se jedná o budoucího řidiče, či chodce, tak každý z nás, i když můžeme být neřidiči, jsme účastníky silničního provozu.
Policie prý na konec prázdnin chystá obrovskou akci, která ještě na našich cestách nemá obdoby! Pomůže alespoň toto? Škoda, že se případné změny dalších sto lidí nedožije!
Třeba i někdo z vašich blízkých, možná právě vy, čtenáři tohoto blogu.
PROBUĎTE SE!!

ovčí balada

29. července 2007 v 0:29 | dobrozlák |  textíky, básničky, srandičky
Déšť a slunce, slunce, mraky
Střídají se dennodenně
Střídají se jak její kroky
Ona pak spí v čerstvém senně.
Prochází se po přírodě
Oči k ptačím bytečkům,
Zavřená ve své ohradě..
Proč brečet pro ovečku?
Napospas zlému světu
Napospas, zatím je tu
Maličká
Napospas vlku, lidem
Napospas zatím žije ovečka
Noci a dny, dny a noci
Střídají se každým dnem
Chvíle kdy musíš pomoci
Se teď stává aprílem
Ref.: Napospas zlému světu..
Napospas zatím je tu..
Prochází se po palouku
Samotná a nešťastná
Když v tom hledí do očí vlku
Rozpáraná - jo smrt bolestná
Ref2: napospas zlému světu
Napospas už není tu
Maličká
Napospas vlku, lidem
Napospas, už nežije
Ovečka

Pro "mladé pušky" stříbro z MS

22. července 2007 v 23:58
Krůček byli čeští fotbalisté do 20 let od zisku historického zlata na mistrovství světa v Kanadě. V Torontu v neděli prohráli s obhájcem titulu Argentinou 1:2. Česko poslal do vedení v 60. minutě Fenin, za dvě minuty vyrovnal Aguero. Rozhodující gól vstřelil Zarate čtyři minuty před koncem.

pivo

15. července 2007 v 16:57 | dobrozlák |  textíky, básničky, srandičky
Jarda, dobrozlák: PIVO (TOUHA)
Je to nanic,
když je ho míň nežli víc,
Je to můj druhý dech
jak přání na křídlech
je to můj dávnej cíl
kterej sem vymyslil
je to jak sen
co ráno rozpustil den
je to můj velkej cíl
moc rád už bych jej zkusil
volej k pípě přání
a všechno bude k mání

Pivo je zázrak, kámo zázrak
Pivo je zázrak, kámo zázrak

Sluneční žár, pořádně velikej dar
do knajpy letím jak drak
naprosto přesnej prak
je to hukot moře
Staropramen v hoře

Pivo tak pít
z hospody neodejít
opile padnout a vstát a rány nevnímat
je to tlukot srdce,
mít půllitr v ruce
je to jak třpyt
jako sluneční svit
úžasná chmelová zář
servírky boží tvář
je v něm skrytá síla
na krku naběhlá žíla

Pivo je zázrak
takže pij kolik chceš
probouzej sílu
snad pak neklopýtneš
v pivu jsou čáry
v hlouby krve je máš

Pivo je zázrak, kámo zázrak
vždyť už to znáš
Najdi ten krám
kde maji pivko a hned
žáha tě pálí - je to pitomej svět
Pivo je brána ke všemu o čem si snil
Pivo je cesta i cíl

Pivo je zázrak, kamo zázrak
pivo je zázrak, kamo zázrak
pivo je zázrak, kamo zázrak

Fed CUP

15. července 2007 v 16:11
zdroj: novinky.cz

Tenistky neuhrály v neděli ani bod, baráž Fed Cupu nezvládly

České tenistky si nevybojovaly ve Španělsku postup do elitní skupiny Fed Cupu. Potřebný třetí bod pro domácí tým získala Lourdes Domínguezová-Linová, která porazila v závěrečné dvouhře Ivetu Benešovou 6:2, 4:6 a 6:3. Před čtyřhrou vedou Španělky 3:1, v první nedělní dvouhře podlehla Lucie Šafářová hladce 3:6 a 2:6 domácí jedničce Anabel Medinaové-Garriguesové.

Karel Kryl

15. července 2007 v 15:38 muzika

Dětství a počátky kariéry

Karel Kryl se narodil v rodině knihtiskařů. Tiskárna, kterou založil jeho dědeček, byla v roce 1948 komunisty zlikvidována a rodina přestěhována do neudržovaného přízemního domku v Pavlovské ulici (později kapitána Jaroše). Karel Kryl chtěl být zpočátku hrnčířem po pradědečkovi, posléze se ale cele oddává hudbě a poesii. Jeho první nahranou písní je Nevidomá dívka, kterou v roce 1968 nahrála skupina The Bluesmen a nazpívala Hana Ulrychová .

Srpen '68 a emigrace

Jeho první deska byla vydána půl roku po invazi sovětských tanků, přičemž titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka vznikla údajně naprosto spontánně v noci 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jeho písně se hrály zprvu dokonce i v rádiu. V pořadu Dvanáct na houpačce moderátora a hudebního kritika Jiřího Černého byla úspěšná píseň Klaun a král a píseň Bratříčku, zavírej vrátka se dokonce držela v hitparádě několik dní. Když si však režim uvědomil její skutečný obsah, byla zakázána a s ní byl nakonec zrušen i pořad samotný.[1]
Karel Kryl emigroval z Československa 9. září 1969 a usadil se v německém Mnichově. Ostatní desky (až do roku 1989) vycházely v exilu. V roce 1975 se po půldruhém roce manželství rozvedl se svou první ženou. Spolupracoval s redakcí Svobodné Evropy, nejprve externě, od roku 1983 pak jako zaměstnanec.

Návrat do vlasti

Do Československa se Karel Kryl vrátil 30. listopadu 1989, aby se zúčastnil pohřbu své matky (zemřela 26. listopadu). Jelikož na rozdíl od mnoha dalších emigrantů měl Kryl stále československé státní občanství, nebylo možné odhadnout, jak se zachovají celníci, až se pokusí přeskočit hranice. Požádal proto o pomoc svého přítele, opata Anastáze Opaska, který mu přes bavorskou vládu sehnal tzv. humanitární vízum. I přesto, že přijel na pohřeb své matky, mluvil později o týdnu zde stráveném jako o nejhezčím týdnu svého života.

Ocenění

Karel Kryl je držitelem stříbrné pamětní medaile Univerzity Karlovy za přínos pro duchovní rozvoj a morální podporu národa in memoriam (1994), byl oceněn Cenou Františka Kriegla (1995) a cenou České Grammy (Síň slávy - 1995) a 28. října 1995 mu prezident Václav Havel udělil in memoriam medaili Za zásluhy II. stupně. V současné době (únor 2007) jsou po něm pojmenovány čtyři ulice: v Praze-Stodůlkách, Varnsdorfu, Novém Jičíně a Zelnči.

Tvorba

Kryl je jedním z nejuznávanějších zástupců protikomunistického protestsongu. Měl velký rozsah tvorby a schopnost tvořit radikálně odlišné skladby, počínaje víceméně primitivními zpívanými pamflety (Tak hle jak se perou, Bakterie) a konče zpívanými básněmi (Lilie, Rakovina, Plaváček), které pracují s hlubokými alegoriemi a složitými jazykovými a významovými konstrukcemi. Významnou roli hraje i jeho tvorba inspirovaná biblickými texty (Žalm 71, Žalm 120, Zapření Petrovo, Jidáš, Děkuji), která se ovšem obrací i do moderní doby.

Bibliografie

 • Hraje a zpívá Karel Kryl
 • Kníška Karla Kryla
 • Sedm básniček na zrcadlo
 • Pochyby
 • 17 kryptogramů na dívčí jména
 • (Zpod stolu) sebrané spisy
 • Slovíčka
 • Amoresky
 • Z mého plíživota
 • Zbraně pro Erató
 • LOT
 • Sněhurka v hadřících
 • POD GRAFIKU
 • Půlkacíř
 • Texty písní
 • Básně
 • Krylogie+Půlkacíř
 • Rozhovory
 • Demokracie,aneb s malou vadou na kráse…

Diskografie


historie čechů

15. července 2007 v 15:31 Češi
Češi jsou potomky slovanských kmenů, kteří se usídlili na území Česka okolo 6. století po stěhování národů, jejichž předci přišli z oblasti dnešní Ukrajiny, tzv. Volyňska a smísili se se zde usedlými Markomany, kteří zřejmě zůstali ve větším počtu, ale byli asimilováni.
Pověst vypráví, že praotec Čech přivedl český lid na horu Říp a tam řekl památnou větu "To je země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem a strdím oplývající."
Podle učebnice zeměpisu vydané v roce 1961-Atlas Evropy a Světa je původ českého národa velice nejasný-cca 40% obyvatel České republiky nese genetické znaky původního českého slovanského národa-dalších 40% obyvatel má znaky balticko-germánské. Zbytek má znaky románské,kavkazské a jiné. Zřejmě při osídlování nedošlo k vyhnání původních obyvatel (Keltů a Germánů) ale příchozí Češi se s nimi rasově smíchali. K čemuž samozřejmě docházelo i mnohem později. V dnešní Evropě neexistuje rasově čistý národ a spíše se evropani rasově dělí na Germány, Balty, Slovany na jedné straně a Romány, Italiky a další na druhé

Daniel Landa

15. července 2007 v 15:10 muzika
zdroj: www.daniellanda.cz
Daniel Landa se narodil 4.11.1968 v Praze. V roce 1990 se oženil s Mirjam Müller, která je původem z Německa. Spolu vychovávají dcery Anastázii (1998) a dvojčátka Roxanu a Rozálii (2003). V roce 1988 absolvoval na pražské konzervatoři obor hudebně-dramatický, avšak herectví se věnoval pouze příležitostně.
Jako herec účinkoval v českých filmech - Proč, Černí baroni,... a v německém seriálu "Alles ausser Mord" pro televizní stanici PRO7.

Nejpodstatnější částí Landovy osobnosti je jeho hudební tvorba. Kromě toho, že je Daniel Landa známým zpěvákem, tak si sám skládá hudbu, libreta a píše texty.
dan


Již v roce 1987 spolu s kamarádem Davidem Matáskem zakládá kapelu Orlík, kdy název převzali ze stejnojmenné vinárny Orlík. Kapela Orlík koncertovala především v dobách totality a sváděla boj s cenzurou komunistického režimu.
Hned po prvním oficiálním albu v roce 1990 a koncertě - se ocitl Orlík pod kritikou novinářů. A tak začala v mnoha případech zcela nesmyslná a nepodložená kritika z nejrůznějších stran. Mnoho fanoušků Orlíku nepochopilo obsah písní a tak nastartovali neodvratný konec kapely.
Druhé album pojmenoval Daniel "Orlík - Demise!" A to byl definitivní konec kapely Orlík.
Především pro Daniela Landu to byl začátek něčeho nového...

V roce 1992 se vydal na sólovou dráhu začínající deskou Valčík (1992) a pokračující rozsáhlou diskografií (1994) - Chcíply dobrý víly, (1997) - Pozdrav z fronty, (1998) - Smrtihlav, (1999) - Konec, (2000) - Best of LANDA, (2002) - 9mm argumentů. Dohromady obdržel dvanáct zlatých a pět platinových desek, v roce 2000 byl vyhlášen firmou EMI "nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let".

V roce 1996 napsal společně s manželkou Mirjam Müller-Landa scénář a hudbu k dirty muzikálu Krysař, který se hrál také v Německu, Rakousku a Slovensku. V roce 2002 se Krysař vrátil v obnovené premiéře označován jako "kultovní", ale již bez Dana Landy v roli Krysaře. Byl znovu nastudován, a to jak z hlediska režie a obsazení, tak kostýmů a scény. Přibyly nové postavy. Muzikál se hrál pouze ve 100 exkluzivních představeních v průběhu roku 2002 (premiéra nového nastudování byla 6.3.2002 a hrála se v divadle Kalich).

Daniel píše kromě písní také scénáře k filmům. Řada jich již je napsána, ale většinou zůstávají nenaplněné a pouze v Danově šuplíku. Výjimkou je scénář "Zvláštní schopnosti", který byl zfilmován.
Další napsané scénáře: Rapsodie vlků, Modrý kříž, Natural born kinder (děti), Poslední čaroděj, Klíč Králů, aktuálně Cesta je Prach, Tajemství.
Daniel také napsal scénickou hudbu k několika filmům (např. Udělení milosti se zamítá (2002) a Gambit (2001), za které obdržel v jednotlivé roky cenu "Zlaté ovladače" v kategorii "televizní film - hudba") a divadelním představením např. k televizní inscenaci "Ex offo", kde V.Preiss ztvárnil roli Dr.Resslera-obhájce protektorátního státního sekretáře K.H.Franka.
Další samostatnou částí je napsání scénáře, hudby, textů, aranží ke Krysařovi a nyní připravované "gangsterské rockové operetě "Zabte sršně".

Daniel Landa se ve svém životě, ale nezaměřuje jen na svou sólovou tvorbu, ale také se věnuje svým dalším zálibám (zpěv totiž považuje za svoji zálibu).

Od roku 1996 úspěšně jezdil autokros, a to na profesionální úrovni - 6.místo v Evropě. V roce 1998 ve spolupráci s týmem ProCa-PTE-Holoubek, se Dana dostal k testování trucků. Z testování se brzy vyvinula týmová dvojice (Koloc, Landa). V roce 1998 skončil šestý na ME v autokrosu a v roce 1999 byl vyhlášen mezi trucky nováčkem sezóny, v roce 2000 byl pátý v ME v truck racingu. V roce 2001 Dan opouští dráhu pilota trucků a usedá do vozu v soutěži rallye. V současné době jezdí rallye v kategorii N4.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do nové podoby "Rockquiem" (premiéra byla 3.8. 2003 v Obecním domě v Praze). Část výtěžku z tohoto projektu byla věnována Nadaci Malina, která byla založena v roce 2003 Danielem Landou a Romanem Krestou za účelem prevence v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Jejím cílem je předcházet krizovým situacím na našich silnicí.

11.6.2004 v Basilice Minor sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se uskutečnil mimořádný neveřejný koncert/setkání s oficiálním názvem VEČER PÍSNÍ KARLA KRYLA PRO ČESKÝ NÁROD. V roce 2004 vychází CD Neofolk a CD/DVD Večer s písní Karla Kryla pro český národ.
31.března 2005 se v divadle Kalich uskutečnila premiéra autorského muzikálového drama Tajemství. V Listopadu 2005 koncertuje Daniel Landa v Ostravě a v Praze na BOUŘI 2005 a vychází CD Tajemství.

ORLÍK
Miloš Frýba for president (OI!) 1990
Demise 1991

SÓLOVÁ TVORBA
Valčík 1993
Chcíply dobrý víly 1995
Pozdrav z fronty 1997
Smrtihlav 1998
Konec 1999
Best of: Landa 2000
9mm argumentů 2002
Vltava tour 2003
Neofolk 2004

HOSTOVÁNÍ
Švédská trojka
(Tři sestry) píseň Večerníček 1993
Dracula
(muzikál) několik písní z role Drákuly 1995
Citová investice
(Hapka a Horáček) písně Citová investice, Králíček azurit 1997
Médium
(Kurtizány z 25. avenue) píseň Alzheimer č. 505 2002

MUZIKÁL/HUDEBNĚ SCÉNICKÉ SHOW
Krysař I účinkující z muzikálu 1996
Krysař II účinkující z muzikálu 1996
Krysař - Kult se vrací nově nazpíváno 2002
Rockquiem 2003
Tajemství 2005

CD/DVD Večer s písní Karla Kryla pro český národ
(Záznam mimořádného koncertu, který proběhl 11.6.2004 v Basilice Minor sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.)

FILMOGRAFIE
Případ Kolman 1986
Copak je to za vojáka (desátníka) 1987
Proč? (jako Pavel) 1987
Kainovo znamení (jako Albín) 1989
Jen o rodinných záležitostech (jako dozorce) 1990
Tichá bolest (jako Vrábel) 1990
Černí Baroni (jako svobodník Halík) 1992
Alles Außer Mord: Tödlicher Irrtum (TV) 1996
Temná komora
Třetí patro
a několika dalších

VIDEOKLIPY
Jó ulice
Holka magor
Přízraky
Na obzoru ani mrak ani loď
Motýlek
Třista z místa
Ztracení hoši
Quantum tarantulí
Včera mě někdo...
Vltava
Pozdrav z fronty
Tajemství
1938
Morituri te salutant
Smrtihlav
Protestsong
Volám

KONCERTY
VLTAVA TOUR - 2003 (Hradec Králové - 14.2., Brno - 16.2., Plzeň - 18.2., Praha - 20.2.)
BOUŘE - 2005 (Ostrava - 3.11., Praha - 7.11.)

Dvacítka v semifinále MS

15. července 2007 v 14:54

Dvacítka vyřadila i Španělsko a je v semifinále MS

Čeští fotbalisté do 20 let pokračují ve výborných výkonech a po sobotní výhře nad Španělskem 2:1 po pokutových kopech jsou již v semifinále mistrovství světa. V něm je ve středu čeká znovu v Edmontonu Rakousko. V základní hrací době diváci gól neviděli, na trefu Kaloudy ze 103. minuty odpověděl o sedm minut později Mata. Rozhodnout musely pokutové kopy, postupový gól vstřelil Pekhart.