všude je krásně

4. srpna 2007 v 18:26 |  Češi
Za volantem trávím již devátý rok. Přes osobní auto, dodávku, taxi jsem se dostal až k náklaďáku. Pravda, sice 2 roky zatím není žádná extra praxe, ale i přesto se podělím o pár míst, kudy jsem zatím měl možnost jet.

Snad ani nemá cenu psát, kde jsem byl , když snad není město, kde jsem nebyl. V Česku máme krásně a važme si toho. I přes některé chybičky, mám národ tento velice rád a při návratu ze zahraničí při pohledu na ceduli Česká republika, mne vždy srdce zaplesá ;-)
Brát Slovensko jako cizinu považuji za troufalé. Dálnice tu mají pěkné, avšak je jich velice málo. S okreskama je to o kousek horší jak v Česku a některé vesnice na jihovýchodě země mi připadají jako bohem zapomenuté. Ale jinak se s přehledem domluvíte. Lidé jsou tu stejní jako všude a co se mi líbí snad nejvíc, jejich hrdost na svůj národ je větší než u spousty lidí u nás. Výpis některých měst, kde jsem byl: Bratislava, Trenčín, Martin, Žilina, Trnava...
Veliké Německo je stát, který nabízí spoustu krásných míst, měst a krajin. Dálniční síť je propracovaná a stále se rozšiřuje. Vše je snad nejlépe značené ze všech zemí Evropy. Pro automobily do 12t se neplatí žádné poplatky. Na dálnicích máte jen doporučenou rychlost 130km/h, takže když to umíte a nikoho neohrozíte, můžete jet i 250 ;-)
Výpis některých měst, kde jsem byl: Nürnberg, München, Köln, Hannover, Hamburg, Selb, Ettlingen, Berlin, Bremen, Ilmenau, Stuttgart, Frankfurt n/M., Tuttlingen, Ulm...
Rakousko je hezká alpská země, ale mých pár návštev na mě udělalo dojem, že nás Čechy moc "nemusí" Třeba jsem narazil zrovna na špatný lidi, ale i tak, na pohled oka je tam krásně. Jejich dlouhé dálniční tunely jsou strašidelné. Ale já se bojím rád :-)
Výpis některých měst, kde jsem byl: Dornbirn, Wien, Graz...
Dálnice pro auta do 12t zdarma, byl jsem tam jen dvakrát a i přes špatný počasí, které mě vždy doprovázelo (byl jsem tam na podzim) se mi jezdilo fajn. Okresky mají hezké a udržované jako v Německu. Rozumí většinou německy, takže složitou Dánštinu tolik vlastně nepotřebujete. A co jsem si všiml a potěšilo mě: Po naší republice tam jezdí snad nejvíc Octávií :-) Zřejmě kvalitní auto.
Výpis některých měst, kde jsem byl: Torring, Billund (tam je Legoland :-) )
švýcaři sice nejsou v Unii,ale respektují i naše nové občanské průkazy, tak klidně pas nechte doma. Dálniční známku musíte koupit roční i kdyby jste jeli jen na den. (osobáky) Hezké dálnice mě zaujaly hlavně tím, jak jsou řešené mezi těmi horami a loukami a hlavně všude kolem vás jsou samý krávy :-)) smutek všem příznivcům Milky: Nejsou fialový. A co potěší možná někoho: V noci nás náklaďáky vůbec nepotkáte, jelikož od 22:00 máme zákaz jízdy až do pěti do rána.
Výpis některých měst, kde jsem byl: Lyssach, Uster, Reinach, Bern, Clarens, Lausaunne, Brug, Niderbipp...
Bohužel jsem Holandskem jen projížděl bez zastávky. Dálnice zdarma a tam kde jsem jel, byly srovnatelný s Německem.
Lucembursko :-) malý státeček, kde jsou levné pohonné hmoty, byl jsem jen v Luxembourku, jiný město tam asi není. I s vykládkou a tankováním jsem ho projel asi za hodinu dvacet z východu na západ.
Belgie. Jejich řeči sice rozumět moc není, ale i s němčinou povětšinou vystačíte. Dálnice i okresky v nádherném stavu. Strávil jsem v jednom městě kvůli poruše víkend a lidi byli velice pohostinní, milý a furt se usmívali. Až jsem si myslel, že jsem v Japonsku :-)
Výpis některých měst, kde jsem byl: Gent, Genk, Brusel...
Tak z francoužštiny umím akorát dobrý den, nashledanou a vyložit a naložit :-) drahé, ale kvalitní dálnice. Moc jsem po této krásné zemi nejezdil, neboť jsou tam ty poplaty a to je pro naší firmu asi drahé :-)) Co mě překvapilo, tak to byli policejní razie na tzv. chudinskou část obyvatel, převážně černoši - přistěhovalci, kteří vám za jízdy skáčou do auta s touho dostat se třeba do Anglie na korbě. Tito policisté by asi koukali, co se u nás dělá z jednoho bouchnutí obuškem, neboť tam jsou jejich zákroky převelice drsné proti těmto "zloduchům" a nikdo nic nepíše, žádná aféra.
Výpis některých měst, kde jsem byl: Revin, Callais..
Jak moc jsem se poprvé obával jízdy do této ostrovní země. Jezdí se totiž vlevo a s náklaďákem a poprvý to bylo docela zajímavý. Nicméně jsem zde byl sice jen třikrát, ale sem se vždy rád vrátím. tady se mi líbilo uplně všechno a jízda vlevo byla zábavná, zvláště na kruhových objezdech. Navíc jsou zdejší řidiči velice ohleduplní! VELICE!!
Výpis některých měst, kde jsem byl: Dover, London, Birgimham, Crawley, Edenbridge, Preston, Swindon
Tuhle zemi jsem si zamiloval, i když pro mnoho lidí je Maďarsko spíše exotika a dálka. Vězte, že ale z Jihlavy to mám blíž na Maďarský hranice než třeba do Ostravy :-) Jejich jazyk mě uchvátil natolik, že se jej začínám učit. Maďarky jsou hezký holky, ale zas tak hezký jako u nás to néé!! Dálnice mají skvělé a mohli bychom jim závidět, kdežto ty jejich okresky! To je zatím bída a utrpení. Každopádně tuto zemi doporučuji minimálně jednou navštívit. Budapešt je architektonicky podobná Vídni, či Praze.
Výpis některých měst, kde jsem byl: Budapest, Szekesfehervar, Ózd, Dudnaharaszti, Eger, Debrecen, Nyieregehaza, Salgotarjan, Dunaharaszti, Retsag, Dunajvaros...

nu, snad své cestovatelské zážitky ještě rozšířím o další země. Dobrozlák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ktynka ktynka | 4. srpna 2007 v 20:27 | Reagovat

orevuár, šarže...to taky umím:-D

2 Dabejs Dabejs | 5. srpna 2007 v 13:04 | Reagovat

Hezký čtení :), cestovateli

3 Lu Lu | 29. října 2007 v 10:45 | Reagovat

pěkně sepsaný, moc hezky sepsaný...:) :) :)

4 Palo5 Palo5 | E-mail | Web | 1. ledna 2008 v 23:53 | Reagovat

je to paradicka takto  nieco sa dozvediet rychlo a zaujimavo :) az na to madarsko..dialnice maju pekne, budapest murovali slovaci :) ale proti madarom nic nemam... iba niektori a to hlavne u nas su trocha otravny ale pokial viem tak vam to je na srandu az to skoro nechapete :D tak nejak mi to XNetopyr vysvetlil :D:D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama