Říjen 2007

Daniel Landa Unplugged- BESKYDY 2007

2. října 2007 v 19:36 muzika

opožděný popis zážitku nad zážitky ;-)
Ve středu 29.srpna léta páně 2007 se v nádherném prostředí Beskyd na koupališti Sluníčko
uskutečnil nevídaný a málo prezentovaný neofolkový koncert Daniela Landy.
Jak bylo dopředu avízováno, mělo se jednat o netypickou prezentaci autorových písní, což znamenalo, že písně v Danově podání měly zaznít v tzv. folkové úpravě, bez elektroniky, bicích. Neuvěřitelné pro ty, jež znají a obdivují tvorbu Dana Landy. Nciméně další ukázka toho, že tento muž je schopný všeho (myšleno v kladném :-) )
Já, ač pracovně vytížen brouzdáním veškerých cest Evropy, jsem se vydal se svým služebním vozidlem Renault
z centra Vysočiny do lesů v Beskydech. Po výšlapu do prudkého kopce (autíčkem mne nahoru nepustili) jsem se setkal s dalšíma nadšencema (Dark23, malaskala, bezkomentare, Zuss) a svorně jsme se ujali míst před podiem. Postupně se stmívalo, dav spoluposluchačů zesiloval a hodina H se blížila. Občas však vstoupí vyšší moc i tam, kde si to nepřejeme a tak kvůli technickým problémům začala koncertík s asi 75minutovým zpožděním. Pravda, někteří lidé to nesli špatně a místo pochopení házeli na pořadatele a Dana ty nejhorší nadávky. Nu což, není to nic neobvyklého na něco si zanadávat v těchto krajinách našich českých, moravských a slezských (to sousloví mně naučil sám Dan )
Nebudu zde rozepisovat nějakou profesionální recenzi, jelikož k tomu nejsem vzdělán ani oprávněn. Koncertík začal sice později, nohy bolely, ale díky bezkomentářovi, který tam přijel s maminkou, jsem to přežil. (Opíral jsem se bez dovolení o jeho černostříbrný vozík) Malá kapelka zvící čtyrech hudebníků.. (dvě kytary, vynikající nevidomý harmonikář Radek a Josef Zámečník hrající na vše, co bylo po ruce i po noze :-)) ) to rozbalila hned v úvodu písničkami, které známe všichni, avšak v téhle aranži to bylo neskutečně jiné a nádherné. Alespoň pro mně, jelikož jsem odkojen hudbou písničkářů ala Nohavica. Samotný Daniel se výborně bavil a oproti koncertům velkého formátu jako byla Bouře či Vltava tour si to užíval mnohem víc. Bylo to nejen vidět a slyšet, ale sám se nám k tomu přiznal. Neméně důležité bylo i Danielovo povídání mezi písněmi, občas úsměvné, občas vážné, širší veřejnost se dozvěděla více o"hře Zlatý drak"
Zajímavé bylo, že se Dan svěřil se svými oblíbenými písněmi nám všem a i myšlenkovému pochodu při některých textech, osobně pro mě byla důležitá vysvětlivka textu : "Padám hloub z Kvasky". Přiznávám, že zrovna tato píseň z CD Kvaska byla jedna ze dvou, o kterých jsem hodně přemýšlel. (Ta druhá byla "Jdou" , která mi připomněla zase templářské rytíře)
Jedna úsměvná historka se udála při konci koncertu, kdy se Dan rozhodl oběhnout fanoušky, kteří byli podiu nejblíž a se všema se snažil obejmout, či podat ruku nebo je jakkoliv poplácat. Jedna slečna, tipuju tak do 18ti let, na kterou "taky vyšlo" se z toho asi pět minut nemohla vzpamatovat. Stála asi metr ode mně na pravé straně a bylo milé pozorovat její reakci, jak se dívce splnil maličký sen "šáhnout si, že žije" .
Ještě bych mohl připomenout písně, které zazněly, takže:
Jméno ve skále,Tajemství,Kouzelník,Třista z místa,Obsidián, Touha,Padám hloub,Pozdrav z fronty,Čaruj,Bílá Hora,Moravské pole,Quantum tarantulí,Kdyby,Sen,Dušičky,Janek blázen,Šance,Vltava, Motýlek, Včera mě někdo, Vodrhovačka, Přízraky
+.Přídavky...Tajemství,Obsidián,Touha,Ta naše písnička česká,Sen,Šance,Čaruj
nu a to je konec :-) Po kávě a posezení s přáteli jsem se vydal zpět na Vysočinu ;-)
BYLO TO SUPER! Díky Danieli Lando!