Máme se lépe!

17. listopadu 2007 v 1:55 |  Češi
DNES JE LÉPE!!
Tak nám svrhli komunismus paní Müllerová, parafrázuji -li slavný švejkův výrok.
Jářku, je tomu již neuvěřitelně dlouhých 18 let!
To bylo tenkráte nadějí a ideálů. Jak budeme moci toto a támhleto. Jak se budeme moci podívat do Německa, Itálie i jiných do té doby "zakázaných zemí" bez různých devizových příslibů a jiných příkazo-zákazů.
Někteří pamatují, někteří se doslechli, pro některé je to možná novinka, ale vězte! Máme se lépe! To, co jsme si přáli!
Lidé v dnešním světě jsou navyklý nadávat. Patří to k jakémusi koloritu doby.
A také lid baví "kdybyzovat" nazvu -li to takovýmto slovem… Kdybych já tenkrát šel na školu, kdybych já byl tím ředitelem, kdybych tam v tom parlamentu seděl já….. J
Toto jste už zřejmě někde slyšeli, nemýlím se?
Daniel Landa dokonce tohle to kdybyzování vepsal do jednoho svého textu s příznačným názvem "KDYBY" . Ač mě tato píseň byla vždy jasná, kupodivu k mému překvapení se spoustě lidem tato píseň zdála jako velice legrační a spíše vtipná. Myslím, že je spíše smutná, zaobalená do veselejšího vzezření. Zkuste si jen zapřemýšlet.
Ale odbočil jsem. Chci se dostat k jinému problému, mohu -li to tak nazvat.
Spousta lidí v mém okolí a nejen zde, ale na internetových, novinových, hospodských diskuzích si nadává a stěžuje, jak tato "zlá" doba je proti němu. Proti všemu a hlavně jak je všechno horší než bylo a kéž by bylo zpět to, co bylo.
Od roku 2008 nás čeká zdražení. Bohužel, taková je realita. A každá takováhle věc se samozřejmě nese s velikou nelibostí mezi veřejností. Zkusme si teď ale trošku zavzpomínat a započítat ;-)
Nebude to těžké, lehká matematika ze základní školy, to zvládneme.
Bude to takové srovnávání tehdy a nyní.
Nejsou to čísla vymyšlená, jsou použita s Českého statistického úřadu, kde je možno si toto ověřit.
Takže pojďme:
Úvodem počítání jedna větička pro nevěřící:
VE SROVNÁNÍ S ROKEM 1989 JE DNES PRŮMĚRNÁ MZDA VYŠŠÍ SEDMKRÁT. O TOLIK VŠAK CENY V PRŮMĚRU NEPOKROČILY!
Za totality toho moc nebylo, ale zadarmo jsme nechali vystudovat dceru, postavili dům a přitom jsem brala 1200 měsíčně, vzpomíná se zalíbením M.Novotná, téměř devadesátiletá důchodkyně.
Nad dnešními cenami kroutí nechápavě hlavou a každého dalšího zdražování se pochopitelně bojí.
Stačí jednoduše počítat a zjistíme, že v roce 1980 si mohla ze svého platu koupit třeba 120 čtvrtek másla a dnes? I přes zdražení o 80 víc! A pozor! I z důchodu!!!
U lidí, jež pracují, je rozdíl ještě vyšší!
V roce 1989 byla průměrná hrubá mzda 3170 korun. Dnes je téměř sedmkrát vyšší.
Růst cen vnímáme dnes denně z médií, v obchodech, výplatní pásku vidíme snad jednou za měsíc. Je to vše o psychice, která nám zkresluje realitu.
Takové pivo. Desítka v lahvi: V roce 1930 si jich člověk z průměrného platu mohl dovolit 237, v roce 1989 si jich mohl dopřát 1268 a dnes? 2535!
Nejen platy, ale i kvantita, kvalita a nabídka byly úplně někde jinde než dnes.
Litr benzínu stál v roce 1989 "jen" 8 Kč! Ale za průměrný plat si jej člověk dovolit natankovat pouhých 390 litrů. A dnes? Dáme za benzin 30,50 ale i tak za průměrnou mzdu natankujeme 708 litrů! A příkladů lze uvádět mnoho.
Tlachání "těch starých a zkušených" že bylo lépe je neopodstatněné. "..joo tenkrát stály cigarety jen tolik, dneska? To se nedá a tak volím komunisty!" Takové větičky jste jistě slyšeli i vy. Bohužel já u takových větiček nevydržím sedět a přikyvovat do davu všech naštvaných.
NE! Tenkrát nebylo lépe! Lépe je dnes! A za tím si stojím. Díky za revoluci, díky za pád komunismu a už nikdy více totalitu do zemí českých, moravských a slezských!
Použity materiály MF DNES a ČSÚ
Jarda, dobrozlák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajap ajap | E-mail | 20. prosince 2007 v 16:01 | Reagovat

jaroušku,jaroušku ja chci tu PRUMĚRNOU mzdu....pokud vím,hodně lidí je silně pod průměrem,ať delá co chce

2 Palo5 Palo5 | E-mail | Web | 1. ledna 2008 v 23:41 | Reagovat

nazdar jardo! je to dobre spravene ale ked hovoris o benzine, vyde dnesna priemerna mzda v cr cca 21000KC a ked hovoris o pive, tak berme pivo - 20KC(iked uz malokde) a ze si ich moze dovolit 2xxx cize priemerny plat vyse 40000KC, neviem ale asi tam mas chybu...inak dobry clanok :)

3 vlasteneccz vlasteneccz | E-mail | Web | 27. ledna 2008 v 20:32 | Reagovat

Jardo dobrej clanek, ale prumerna mzda je ovlivnena lidma, kteri pracuji treba v bankach, managmentech, parlrmentu a ti opravdu nemusi pri nakupu premyslet co co stoji. Delnicka trida je tom mnohonasobne hur, dosahuji tretiny prumerne mzdy a je jich majorita. Ale i presto s tebou souhlasim, je lip, jen ten Statistickej urad, je urad, kterej pracuje s cislama a statistikama, ne clovek, kterej chodi na trojsmennej provoz. Z toho se da vychazet opravdu jen statisticky ne prakticky.

4 vlasteneccz vlasteneccz | E-mail | Web | 27. ledna 2008 v 20:33 | Reagovat

Jardo dobrej clanek, ale prumerna mzda je ovlivnena lidma, kteri pracuji treba v bankach, managmentech, parlrmentu a ti opravdu nemusi pri nakupu premyslet co co stoji. Delnicka trida je na tom mnohonasobne hur, dosahuji tretiny prumerne mzdy a je jich majorita. Ale i presto s tebou souhlasim, je lip, jen ten Statistickej urad, je urad, kterej pracuje s cislama a statistikama, ne clovek, kterej chodi na trojsmennej provoz. Z toho se da vychazet opravdu jen statisticky ne prakticky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama